Nie ma podstaw do różnicowania sytuacji
Skoro papier wartościowy zawiera zobowiązanie emitenta do zapłaty posiadaczowi jego wartości nominalnej wraz z oprocentowaniem, to wydatek na jego nabycie obejmuje także tę część płatności, która dotyczy kuponu odsetkowego. Dlatego stanowi koszt dopiero w momencie zbycia lub wykupu.
Sprawa dotyczyła banku. W styczniu 2018 r. zapytał o ustalenie momentu rozpoznania kosztów podatkowych z tytułu kuponów odsetkowych. Z wniosku o interpretację wynikało, że w ramach prowadzonej działalności m.in. kupuje na rynku wtórnym dłużne papiery wartościowe z naliczonym kuponem odsetkowym. Płacona w takich okolicznościach cena jest tzw. ceną brudną, tj. uwzględnia również wartość odsetek naliczonych do dnia nabycia. Bank wskazał przykładowo, że wartość nominalna [kapitał] dłużnego papieru wartościowego to 100 j.p. naliczone odsetki to 3 j.p., cena nabycia to 103 tzw. cena brudna. W takich okolicznościach przyjmuje, że tzw. ceną czystą jest kwota 100 j.p. – cena brudna minus naliczone odsetki, a więc 103 –3 = 100. W tej sytuacji realizuje następujące księgowania: kasa 103 Ma, kapitał papieru wartościowego 100 Wn, naliczone odsetki 3 Wn.
Dalej bank tłumaczył, że przyszłe odsetki, tj. dotyczące okresu od dnia nabycia papieru do daty wykupu przez emitenta, jako w sensie prawnym nieistniejące - nie są w dacie nabycia w jakikolwiek sposób ewidencjonowane w księgach rachunkowych.
Od realizacji kuponu odsetkowego, bank nalicza zaś memoriałowo kolejne odsetki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta